DOPNIJ WSZYSTKO NA OSTATNI GUZIK, czyli Co trzeba załatwić po ślubie za granicą i w Polsce? Zmiana nazwiska po ślubie. Gdzie zgłosić, Jakie dokumenty wymienić? - draVska
DOPNIJ WSZYSTKO NA OSTATNI GUZIK, czyli Co trzeba załatwić po ślubie za granicą i w Polsce? Zmiana nazwiska po ślubie. Gdzie zgłosić, Jakie dokumenty wymienić?

DOPNIJ WSZYSTKO NA OSTATNI GUZIK, czyli Co trzeba załatwić po ślubie za granicą i w Polsce? Zmiana nazwiska po ślubie. Gdzie zgłosić, Jakie dokumenty wymienić?

Brak komentarzy
Uffff.. Kiedy emocje opadną, a człowiek wraca do rzeczywistości, spada na nas konieczność wymiany dokumentów i zgłoszenia nowego nazwiska w różnych miejscach.
Fotka by laurabork.pl
Dzisiaj, w Walentynki :P, po kolei co gdzie, gdzie i jak, wzbogacone również o doświadczenia CO TRZEBA ZROBIĆ, gdy się człowiek pobiera za granicą. 
Może ułatwi to życie przyszłym i obecnym Żonkom, które już powoli poznają smak wymiany dokumentów... :)
Dobra wiadomość na początek - Wszystko co musimy zrobić w kraju (poza prawem jazdy), możemy zrobić w dowolnym urzędzie ze względu na brak regionalizacji w Polsce. W tym miejscu chciałam bardzo serdecznie pozdrowić wszystkie Panie w USC w Starachowicach - drugiego tak przyjaznego urzędu nie widziałam chyba nigdy! Dziękuję z całego serca! :)
Kolejna dobra wiadomość - w UK jest to strasznie łatwe, właściwie pocztą i online załatwiamy wszystko co trzeba, a nowe nazwisko po prostu używamy i już :) Warto jednak mieć nowy dowód i odpis aktu małżeństwa w razie w ;)
Fajnie opisane jest to tutaj, jak zrobić to w UK mając UK paszport lub nie:
Zła wiadomość - w Polsce jest tego sporo...

CO JEST NAM POTRZEBNE, ŻEBY ZMIENIAĆ NAZWISKO I PODAWAĆ NOWE?

Akt ślubu z kraju, gdzie się pobraliśmy i tłumaczenie na język polski
Pobieraliśmy się we Włoszech, więc pierwsza i podstawowa sprawa to włoski akt ślubu oraz jego tłumaczenie przez tłumacza przysięgłego języka włoskiego. Otrzymaliśmy te dokumenty od Pani, która była organizatorką naszego ślubu i to załatwiła. Natomiast, jeśli ktoś na własną rękę chce to ogarniać - musi załatwić takie tłumaczenie zagranicznych dokumentów.

Wniosek o uzupełnienie aktu ślubu o nazwisko noszone po zawarciu małżeństwa, w przypadku jego braku w papierach z innego kraju.
Krótko mówiąc - Włosi nazwisk nie zmieniają, więc ta rubryczka jest pusta. Musimy złożyć wniosek w polskim Urzędzie Stanu Cywilnego (w Ambasadzie też się da, ale trwa długo), o uzupełnienie aktu ślubu o moje nowe nazwisko przyjęte po Mężu.

Transkrypcja zagranicznego aktu małżeństwa, czyli przeniesienie zagranicznego aktu małżeństwa do rejestru stanu cywilnego w Polsce
Kolejna dodatkowa sprawa przy ślubie za granicą. Załatwia się to za jednym zamachem, razem ze złożeniem wniosków o uzupełnienie aktu ślubu. Wniosek można złożyć w dowolnym USC w Polsce, można mieć pełnomocnika, czyli coś takiego może ogarnąć np nasza Mama, Tata czy siostra, po okazaniu podpisanego pełnomocnictwa.

Teraz możemy już dostać Skrócone Odpisy Stanu Cywilnego. Odpis Aktu Małżeństwa najlepiej wziąć w kilku kopiach, nigdy nie wiadomo, kiedy będzie nam potrzebny (a jego skan czy odpis wymagany jest w wielu instytucjach etc). Do tego warto również pobrać Międzynarodowy Skrócony Odpis Stanu Cywilnego (opłata wynosi 22zł za egzemplarz, którym posługujemy się za granicą. Szczegółowe dane znajdziecie na stronie MSWiA tutaj. Najlepiej wziąć kilka egzemplarzy, tak aby nie okazało się, że będziemy go potrzebować, a niestety nie będziemy mieli (co łączy się z ponowną wizytą w USC lub Ambasadzie RP).

Dowód osobisty
Wymieniamy za darmo w Urzędzie Miasta, niestety konsul za granicą nie ma takiej mocy prawnej, więc NIE WYMIENIMY dowodu w Ambasadzie RP. ALE ALE - zgodnie z prawem, osobie mieszkającej za granicą przysługuje PRAWO A NIE OBOWIĄZEK posiadania dowodu osobistego, a co za tym idzie - jeśli wyrobimy paszport, to nie musimy obawiać się o terminy wyrobienia nowego dowodu - po prostu nas to nie dotyczy i możemy wyrobić go 'przy okazji' pobytu w Polsce.

Dokumenty musimy złożyć osobiście i odbieramy dowód również osobiście.
Potrzebujemy mieć ze sobą:
 • wypełniony wniosek o wydanie dowodu
 • 2 aktualne zdjęcia dowodowe
 • posiadany dowód
 • Odpis Aktu Małżeństwa
Wraz ze złożeniem wniosku o nowy dowód powinniśmy dostać formularz NIP3 do aktualizacji danych w Urzędzie Skarbowym. Jeśli nie dostaniecie go od razu - poproście urzędnika. Kiedy idziemy odebrać nasz nowy dowód - składamy wypełniony NIP3, co nas uwalnia od dodatkowej wizyty w urzędzie.

Paszport
Tutaj znajdziesz informacje o czasie, ile nasz paszport jest ważny po zawarciu ślubu i w jakich przypadkach masz go więcej a w jakich mniej. Oczywiście napisane takim językiem, ze trzeba się zadumać na chwilę, żeby stwierdzić, którym przypadkiem jesteś ;)
Wniosek składa się osobiście w urzędzie w Polsce lub w Ambasadzie RP. Potrzebujemy:
 • aktualny dokument polski potwierdzający tożsamość (np dowód osobisty)
 • oryginał odpisu polskiego aktu małżeństwa 
 • stary paszport (nawet jeśli jest nieważny) + ksero
 • 1 zdjęcie biometryczne / paszportowe
 • wniosek o wydanie nowego paszportu
 • opłatę uiszczamy na miejscu 
Ok, najważniejsze rzeczy załatwione. czas na wszystkie instytucje i miejsca, gdzie trzeba zgłosić zmianę nazwiska i okazać dokumenty (np. dowód, prawo jazdy czy akt ślubu)

Polska
Wielka Brytania

Prawo jazdy
Posługuję się brytyjskim prawem jazdy, więc jedynie doczytałam, że w Polsce składamy wniosek również w Urzędzie Miasta lub Ambasadzie RP. Edit od koleżanki Martyny :  "Jedna uwaga - wymiana prawa jazdy nie jest odmiejscowiona w Polsce tak wiec trzeba jechac wymienic do wydzialu komunikacji gdzie wydawano wniosek. Wiem, bo tez myslalam ze wszystko wymienie w jednym urzedzie w Warszawie. Dowod i paszport tak, ale prawo jazdy juz nie."
Potrzebujemy:
 • wypełniony wniosek o wymianę dokumentu
 • jedno zdjęcie do prawka (może być to dowodowe)
 • ksero dokumentu podlegającego wymianie
 • do wglądu prawko stare i dowód
Dowód rejestracyjny pojazdu
Wypełniasz odpowiednią sekcję w VC5 i wysyłasz pocztą do DVLA wszystko znajdziesz opisane tutaj. Jeśli tego nie zrobisz, możesz dostać karę do 1000f.
Jeśli przed ślubem posiadaliście samochód, wymiany dowodu rejestracyjnego może dokonać właściciel bądź pełnomocnik. Termin wymiany dowodu rejestracyjnego to 30 dni od daty zmiany nazwiska lub/i miejsca zameldowania.
 • wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego
 • dotychczasowy dowód rejestracyjny pojazdu
 • zaświadczenie o aktualnym przeglądzie techniczny
 • karta pojazdu, jeżeli była wydana
 • tablice rejestracyjne (w celu wymiany znaków legalizacyjnych)
 • umowa ubezpieczenia OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie
 • dowód osobisty – w przypadku osób fizycznych przy zmianie nazwiska, dokument musi być uaktualniony i musi zawierać nasze nowe dane osobowe
 • wyciąg z KRS, nr REGON – w przypadku podmiotów zarejestrowanych w KRS
 • pisemne upoważnienie – w przypadku działania przez pełnomocnika
 • dowód uiszczenia opłat.
Bank
W zależności od banku, wymagany jest nowy dowód lub akt ślubu. W niektórych bankach dowód nie wystarczy, konieczne jest okazanie aktu ślubu.
Składasz nowy wzór podpisu.
Należy wymienić wszystkie karty debetowe / kredytowe etc, zmienić nazwisko na rachunkach etc.

Pracodawca
W zależności od firmy, choć zwykle wypełniasz odpowiedni formularz i pokazujesz nowy dowód.

Lekarz Rodzinny – przychodnia, dentysta etc.
Zgłasza się zmianę nazwiska w przychodni lub online. Konieczne potwierdzenie ubezpieczenia / zatrudnienia.

Fundusz Emerytalny
Prawo nakazuje zaktualizowanie danych w OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne), o ile do takiego należycie. Najczęściej Online zmieniacie: dane osobowe, osoby uposażone, podpisy oraz stosunki majątkowe.

Ubezpieczalnie
I to wszystkie. Od życia i domu, przez auto czy motor po laptopa. Wszędzie gdzie coś ubezpieczyłaś trzeba zgłosić. Można online czy telefonicznie. Najlepiej sprawdzić na stronie danej firmy.

Dostawcy usług / Rachunki
Telefon, Internet, gas, elektryczność, prąd, woda, etc. Część można zrobić online wysyłając skan nowego dowodu.

Spółdzielnia mieszkaniowa
Zwykle online lub w biurze.

Sieć komórkowa
·        Jeśli masz zarejestrowany telefon / numer, należy zgłosić to operatorowi. Zwykle online / przez telefon lub w dowolnym punkcie, sklepie naszej sieci.

·        Legitymacje zniżkowe na komunikację miejską, bilety etc.
·        Zwykle w Zakładzie Komunikacji Miejskiej, Online lub telefonicznie, lub w Biurach Obsługi Interesantów etc.

Wszystkie Klub karty, karty sklepów, na punkty etc.
 • Siłownia
 • Costa
 • Tesco
I tak dalej

Biuro Pracy / PUP
Nie wiem jak dokładnie to się załatwia, ale pewnie też mają swoje formularze i trzeba okazać dowód / akt ślubu

ZUS / KRUS etc. 

Wszystkie strony internetowe i sklepy z których korzystasz
 • eBay
 • Allegro
 • PayPal - bardzo ważne, wymagają również dokumentacji potwierdzającej zawarcie związku lub skanu nowego dowodu.Driving Licence
W Wielkiej Brytanii robi się to troszkę prościej. Ze strony DVLA ściągamy formularz, uzupełniamy i wysyłamy pocztą (pamiętaj wysłać tracked postage albo signed for, żeby list nie zginął!) wraz ze starym prawem jazdy i dokumentami. Tutaj o tym jak to zrobić, co potrzebujesz i gdzie wysłać. A tutaj strona do pobrania formularza. Po około dwóch tygodniach dostajemy również pocztą nowe prawo jazdy. Łatwe, prawda? ;)

Dowód rejestracyjny pojazdu
Wypełniasz odpowiednią sekcję w VC5 i wysyłasz pocztą do DVLA wszystko znajdziesz opisane tutaj. Jeśli tego nie zrobisz, możesz dostać karę do 1000f.

Bank
Okazuje się w okienku nowy dowód i / lub akt małżeństwa. Zmieniają wszystko od ręki, karty przychodzą pocztą. Składasz nowy wzór podpisu.
Należy wymienić wszystkie karty debetowe / kredytowe etc, zmienić nazwisko na rachunkach, kredytach etc.

Place of employment, czyli zatrudnienie
W zależności od firmy, choć zwykle wypełniasz odpowiedni formularz i pokazujesz nowy dowód. Ode mnie wymagali aktu ślubu. 

Lekarz rodzinny – GP, dentysta i etc.
Zgłasza się zmianę nazwiska w przychodni lub online, na ogół nie potrzebują żadnych papierów

Pensions
W UK odkładasz sam. Tak jak teoretycznie w PL. Najlepiej zadzwonić lub napisać / skorzystać z online form, jak np. oferuje to Nest Pensions, gdzie jestem zapisana.

          Insurance companies (health, home, fire, flood, vehicle, renters, life, etc.)
·        Można online czy telefonicznie. Najlepiej sprawdzić na stronie danej firmy czy i co potrzebują.
          
        Utility companies / Bills / Council Tax
         Można online czy telefonicznie. Najlepiej sprawdzić na stronie danej firmy czy i co potrzebują. Pozostaje jeszcze sprawa zgłoszenia do Council Taxu zmiany nazwiska.

        House Community / Council
       Zwykle online lub w biurze.
           
        Cellphone company
        Jeśli masz zarejestrowany telefon / numer, należy zgłosić to operatorowi. Zwykle online / przez telefon.

          Legitymacje zniżkowe na komunikację miejską, bilety etc.
          Zwykle online

Wszystkie Klub karty, karty sklepów, na punkty etc.
 • Siłownia
 • Costa
 • Tesco
 • Sainsbury
 • Nectar Card
 • Boots
 • Mother Care
I tak dalej

HMRC /National Insurance Number / Job Centre
Tutaj znajdziesz informacje o tym, co i jak zmienić i poinformować o nowym nazwisku. Wszystko odbywa się online lub listownie.

PayPal
Zmienia się online za pomocą formularza, gdzie należy zrobić upload skanów aktu ślubu i paszportu lub innego ID, trwa to do 24h

     Warto dodać, że jeśli prowadzisz działalność gospodarczą masz dodatkowe obowiązki po ślubie. W Polsce trzeba złożyć wniosek o zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. No i trzeba wymienić pieczątkę firmową, wizytówki, vlepki czy co tam jeszcze masz na swoje stare nazwisko ;) 
     Natomiast w Wielkiej Brytanii również obowiązuje prawo obligujące Cię do zmiany danych osobowych firmy etc. Natomiast nie będę się w to zagłębiać, żeby nie namieszać, skoro mnie to nie dotyczy.

No to byłoby na tyle… 
Jeśli coś przyjdzie Ci jeszcze do głowy – podziel się koniecznie w komentarzu!  Ułatwisz życie babeczkom, które trafiły tu właśnie planując tę chaotyczną przeprawę bojową ;)
Dzięki !

     Na koniec powiem Wam tak… Żebym miała prostsze nazwisko rodowe, to chyba nie chciałoby mi się zmieniać i bawić w te wszystkie papierkowe roboty. Uważam to za totalny absurd, że kobieta, wyrażając jakby nie patrzeć, szacunek do swojego męża i przyjmując Jego nazwisko, później ma taką przeprawę biurokratyczną, opłaty i tyle zachodu. Wszystko powinno być po pierwsze ZA DARMO, a po drugie drogą elektroniczną lub listowną, tak aby babeczki nie musiały latać z wywieszonym jęzorkiem jak porąbane… Mam nadzieję, że moje dzieci / wnuki właśnie takich uproszczeń się doczekają, bo te wszystkie wymogi teraz są ABSURDALNE. Powodzenia wszystkim, które trafiły tu przed wymianą dokumentów dla siebie! 

Prześlij komentarz

Dzięki, że zostawiasz po sobie ślad - to zawsze motywuje :)