NAJOKRUTNIEJSZE atrakcje turystyczne na świecie - BĄDŹ ŚWIADOMYM TURYSTĄ - Dlaczego nie powinno się robić TYCH rzeczy? - draVska
NAJOKRUTNIEJSZE atrakcje turystyczne na świecie - BĄDŹ ŚWIADOMYM TURYSTĄ - Dlaczego nie powinno się robić TYCH rzeczy?

NAJOKRUTNIEJSZE atrakcje turystyczne na świecie - BĄDŹ ŚWIADOMYM TURYSTĄ - Dlaczego nie powinno się robić TYCH rzeczy?

Brak komentarzy
     UWAGA - jeśli jesteś wrażliwy na przemoc - artykuł zawiera drastyczne zdjęcia. Chciałabym jednak Cię prosić o jedno - skoro tu trafiłeś / trafiłaś - obejrzyj zdjęcia i doczytaj go do końca. Wszyscy powinniśmy być świadomi tego, o co walczą organizacje pro zwierzęce na całym świecie. Wszyscy powinniśmy wiedzieć DO CZEGO NIE PRZYKŁADAĆ RĘKI.
     Jest to bardzo ważny dla mnie temat, a napisanie tego zestawienia było dość dużym wyzwaniem i przeżyciem. Wyszukiwanie zdjęć, czytanie artykułów i raportów organizacji pro zwierzęcych - to wszystko zebrane i skondensowane przyprawia człowieka nie tylko o ciarki, ale i o łzy...  Z mojego prywatnego punktu widzenia, jako osoby wspierającej wszelkie inicjatywy pro zwierzęce, zastanawiam się, jak to jest, że rzesza ludzi czerpie przyjemność z cierpienia (pośredniego lub bezpośredniego) innych żywych istot. Czy jesteśmy aż tak znieczuleni? Czy rodzaj ludzki nie myśli samodzielnie? Nie pojmuje tak prostych rzeczy, jak niewola, znęcanie się i przemoc fizyczna czy psychiczna? Sama nie wiem. Nie umiem na to pytanie odpowiedzieć. 
     Na pewno znajdzie się sporo obrońców choćby zoo, cyrków czy jazd na słoniach. Rozliczenie z tych teorii zostawiam jednak Wam i Waszemu sumieniu. Jeśli dzięki temu, co tutaj przeczytacie i zobaczycie, choć jedna osoba zmieni swoje lekceważące podejście - będę to uważała za wielki sukces! Bo to MY - JEDNOSTKI - decydujemy o tym świecie.  Ja mówię głośno i wyraźnie - NIE dla wszelkich atrakcji, które zniewalają zwierzęta na potrzeby próżności ludzkiej. 
https://i.pinimg.com/originals/02/80/ce/0280ce1503b599ac3114ace13f612d25.jpg
    Codziennie na całym świecie setki tysięcy zwierząt cierpi "za kurtyną", gdzie nie dochodzi wzrok ciekawskich turystów. Na pokaz zadbane, szczęśliwe i wykonujące sztuczki i polecenia zwierzaki - po zejściu z pola widzenia są w okrutny sposób tresowane, bite i wykorzystywane. TY możesz również pomóc w zaprzestaniu tych procedur. Wystarczy, ze będziesz MYŚLEĆ i rozsądnie dobierać atrakcje. 
     Dzisiaj tłumaczę dla Was artykuł ze strony WORLD ANIMAL PROTECTION (ŚWIATOWA OCHRONA ZWIERZĄT), który możecie znaleźć TUTAJ i uzupełniam go o własne spostrzeżenia i informacje zaczerpnięte z organizacji zajmujących się pomocą zwierzętom. Większość zdjęć i informacje pochodzą ze strony organizacji World Animal Protection, a pozostałe mają podpisane źródła. 
     Serdecznie zapraszam do DOŁĄCZENIA się do kampanii - jednostka może na prawdę dużo, a w kupie jest siła! Dołączyć do kampanii możesz TUTAJ (podając w rubryczkach imię, nazwisko, adres mailowy i kraj z którego pochodzisz).
     Jeśli znasz angielski i interesuje Cię pełny raport oraz więcej zdjęć, wejdź TUTAJ
Firmy turystyczne na całym świecie czerpią korzyści z najokrutniejszych rodzajów turystycznych atrakcji przyrodniczych na Ziemi.
     Niezależnie od tego, czy chodzi o jazdę na słoniach, wykonywanie selfie z tygrysami czy pokazy delfinów, działania te mogą powodować cierpienia dla dzikich zwierząt przez całe życie.
     W zeszłym roku jednostka badawcza Wildkor Conservation Research przy Uniwersytecie Oxfordzkim (WildCRU) przeanalizowała 24 różne rodzaje atrakcji przyrodniczych na całym świecie. Ocenili je na podstawie kryteriów dobrostanu i ochrony - wykorzystaliśmy te informacje i połączyliśmy je z własnymi badaniami, aby zidentyfikować 10 najokrutniejszych rodzajów atrakcji na świecie.

JAZDA NA SŁONIACH

    Aby słonie podporządkowały się przejażdżkom i innym interakcjom międzyludzkim, są odbierane matkom, gdy są niemowlętami, i zmuszane do przerażającego procesu szkoleniowego, znanego jako "zmiażdżenie".  Chodzi o złamanie psychiki zwierzęcia.
     Trening ten obejmuje fizyczne okaleczenia, ograniczenia ruchu, zadawanie silnego bólu, głodzenie i nie podawanie wody.
https://generationvoyage.fr/wp-content/uploads/2014/12/phajaan-torture-elephant-thailande.jpg
     Gdy turyści patrzą na słonie na których można jeździć - wydają się one łagodne i spokojne. Ale dzieje się tak dlatego, że poprzez tortury i znęcanie się nad nimi ich duch został złamany. Zakrzywiony hak, wbijany regularnie w ciało słonia, który używany jest na stałe podczas przejażdżek, przypomina zwierzęciu o ludzkiej dominacji.
https://www.animalsasia.org/uk/tripadvisor.html?utm_source=Website&utm_medium=news&utm_campaign=Tripadvisor
     Okrucieństwo dla tych zwierząt nie kończy się na złamaniu psychicznym i znęcaniu się fizycznym podczas przygotowania słonia do służenia ludziom. Gdy nie pracują lub nie dają pokazów, słonie są trzymane na grubych łańcuchach, tak by nie mogły swobodnie zrobić kroku i nie mogły mieć ze sobą żadnych interakcji. Jest to bardzo szkodliwe zarówno dla ich zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
http://www.heroviral.com/wp-content/uploads/2016/01/elephant-ride.jpg
     Sprawa jest na tyle poważna, że nie dotyczy jedynie tych słoni "na ulicach", ale również licznych "Sanktuariów", gdzie rzekomo słonie mają sielankowe życie, a w rzeczywistości ich gehenna wcale się nie kończy. Warto dlatego UWAŻNIE i roztropnie dobierać oferty i dokładnie sprawdzać takie miejsca, a w razie dostrzeżenia jakiś nieprawidłowości - zgłaszać je organizacjom.

ZDJĘCIA Z DZIKIMI ZWIERZĘTAMI - Lwy, tygrysy, niedźwiedzie etc.

     Młode tygrysy są odseparowane od swoich matek w młodym wieku,  by być używane jako rekwizyty fotograficzne. Są obłapiane, miętoszone i ściskane przez turystów i zwykle trzymane w łańcuchach, lub w małych, jałowych klatkach. Często narażone na stres i krzyki.
     Dodatkowym problemem staje się podawanie środków uspokajających, nasennych i narkotyków tak, by utemperować i otumanić dzikie zwierzę. Bo przecież jakoś muszą "pozować" chętnym na fotkę...
     Tylko w Tajlandii organizacja World Animal Protection znalazła 17 tygrysich lokali rozrywkowych, gdzie przetrzymywano bezprawnie do 830 tygrysów! Chociaż okrutne praktyki ze zwierzętami dzikimi najczęściej spotyka się w Tajlandii - jest to problem na skalę światową.
https://www.beyond-skin.com/blog/wp-content/uploads/2016/05/Vegan-Travel-Animal-Friendly-Tourism-1-1024x1024.jpg
http://www.travellushes.com/wp-content/uploads/2016/03/tiger-temple-selfie-1.jpg
https://d31j74p4lpxrfp.cloudfront.net/sites/default/files/int_files/tiger_used_for_selfies_prodded_with_stick_-_million_year_stone_park.jpg

SPACERY Z LWAMI, POLOWANIA
     Młode lwy są hodowane i pobierane matkom od sierpnia. Turyści płaca za zabawę i chodzenie z lwiątkami  często przez wiele godzin. Powszechnie znany jest fakt bicia i karcenia maluchów za agresywne czy niepoprawne zachowanie.
     Kiedy młode rosną zbyt duże, by turyści mogli je podnieść i przytulać - są jeszcze wystarczająco młode, by je kontrolować. Lwy są szkolone, bite i tresowane, aby "bezpiecznie" spacerować z turystami, czasami na smyczy.
     Lwy z takiego chowu spędzają najczęściej całe życie w niewoli. Organizowane są również polowania na "hodowlane egzemplarze lwów"
https://i.pinimg.com/564x/f4/25/f2/f425f2baf77030bce18ec62e1c910ffd.jpg
https://ecowatchroar-img.rbl.ms/simage/https%3A%2F%2Fassets.rbl.ms%2F7759588%2F1200x600.jpg/2000%2C2000/00K9PBt7rNsJm23C/img.jpg
https://i.pinimg.com/564x/71/0b/5e/710b5ea8c1fbd49322cadbd986cf912b.jpg

TRZYMANIE I ZABAWY Z ŻÓŁWIAMI MORSKIMI, przeszkadzanie w ich naturalnej wędrówce do morza


     Ostatnia na świecie farma żółwi morskich, która działa jako atrakcja turystyczna, znajduje się na Wyspach Kajmańskich. Tutaj turyści mogą trzymać żółwie, a nawet je jeść podczas ich wizyty.
     Cierpiące na stres i choroby żółwie morskie żyją życiem pełnym tortur. Często wpadają w panikę, gdy są podnoszone i w nieodpowiedni sposób trzymane. Szybkie ruchy sprawiają im stres. Turystom zdarza się żółwia upuścić, nadepnąć, dzieciom nim nawet rzucić. Poważne obrażenia, a nawet śmierć, ciasnota, bród i przerażenie - to codzienność na fermie żółwi.
https://i.stack.imgur.com/PdtOw.jpg
https://varsityvetcenter.com/clients/5277/images/Website_Wildlife/Wildlife_-_Gopher_Tortoise_Shell_Injury.JPG
NAJDROŻSZA KAWA NA ŚWIECIE - KOPI LUWAK - karmienie na siłę cywet

     W filmie W filmie "The Bucket List" pojawia się scena, w której miliarder grany przez Jacka Nicholsona uświadamia sobie, że kopi luwak - "fantazyjna" kawa, przy której piciu upiera się - powstaje z kału kota.

     Tak - mowa właśnie o tej kawie i o tym jak powstaje i jak przez to cierpią zwierzęta. Kawa Kopi luwak jest zrobiona z owoców, które przeszły przez jelita cywet (znanych jako luwak w Indonezji), małego nocnego mięsożercy.
https://static.ffx.io/images/$zoom_1%2C$multiply_0.65%2C$ratio_1.777778%2C$width_1200%2C$x_2%2C$y_81/t_crop_custom/t_sharpen%2Cq_auto%2Cf_auto/9195fd09c324148e04a2f73e1d70b2f5752408cf
     Zachciewajka w postaci pamiątkowej torebki z kawą, która sobie przywieziemy z wycieczki, może sprawić że w dalszym ciągu zwierzaki na kawowych farmach będą męczone. 
     W lutym 2016 wycieczki z plantacji kawy cywetowej znalazły się na liście 10 najokrutniejszych atrakcji dla zwierząt w World Animal Protection.
     Obecnie w Indonezji robi się to coraz popularniejsze - rośnie rozwijająca się branża turystyki plantacji kawy, w której turyści oglądają cywety w klatkach i próbują kawy. Zostało to udokumentowane w raporcie z badań nad ochroną dzikiej przyrody Uniwersytetu w Oksfordzie (Oxford's Wildlife Conservation Research).
      Cywety są więzione w klatkach i faszerowane pokarmem, jak gęsi. Tyle, że w tym przypadku dostają tyle kofeiny, że okaleczenia, nadpobudliwość, stres, urazy i choroby - to chleb powszedni takich miejsc.
https://www.fairfaxstatic.com.au/content/dam/images/g/o/6/t/0/w/image.related.articleLeadwide.620x349.go6yr9.png/1460717843584.jpg

POKAZY MAŁP


     Makaki, jak i inni przedstawiciele człekokształtnych, wykorzystywane są w przemyśle turystycznym do pokazów i służenia turstom. Bardzo często są przykuwane do ziemi, wiązane, unieruchamiane i bite. Kolejnym problemem jest zmuszanie ich do noszenia ubrań, co szkodzi zarówno skórze, jak i jest powodem licznych infekcji i podrażnień.

https://cdn.pixabay.com/photo/2016/01/03/11/03/animal-welfare-1119273_1280.jpg
https://i.imgur.com/SvFij4a.jpg
https://johnwhye.files.wordpress.com/2015/07/peta31.jpg

POKAZY W AQUAPARKACH - delfiny, foki, orki

     Mówi się, że przekleństwem delfina jest fakt, że ma wieczny uśmiech na pyszczku, co skazuje go na służenie ludziom często w tak okropny sposób...
     Miliony turystów odwiedzają delfinaria / fokaria etc, ale ludzie kompletnie nie są świadomi okrucieństwa i nadużyć, jakie są podejmowane, by zmuszać zwierzęta do pokazów i przetrzymywać je w zamkniętych basenach, bez możliwości powrotu do naturalnego środowiska. 
     Podczas, gdy jest to zakazane w krajach takich jak na przykład USA, wiele delfinów występujących na całym świecie jest nadal chwytanych w środowisku naturalnym.  Delfiny są często ścigane szybkimi, głośnymi łodziami. Dla wielu stres jest tak ogromny, że umierają jeszcze w trakcie transportu. Bez względu na to, czy rodzą się w niewoli, czy zostały schwytane na wolności - cierpią. Spędzają całe życie w niewoli, w basenach niczym nie przypominających naturalne środowisko. Woda w zbiornikach często jest z chlorem, co powoduje uszkodzenia skóry i problemy z oczami. Delfiny będące przetrzymywane w basenach na otwartej przestrzeni są narażone na poparzenia słoneczne, ponieważ nie mogą schować się przed słońcem w głębinach. Echolokacja, którą wykorzystują delfiny, jest zakłócana w basenach, ponieważ ściany basenu niczym nie przypominają podwodnego świata pełnego raf i skał. Wiele delfinów cierpi i umiera na choroby związane ze stresem, gastrologiczne problemy ze względu na pożywienie przyjmowane w niewoli, jak i na zawały serca.
     Polecam tutaj dwa filmy warte uwagi. BLACKFISH , który może otworzy oczy zwolennikom takich makabresek oraz nagradzany "Zatoka Delfinów" (The Cove), który również szeroko otworzy nam oczy.   TUTAJ opis i zwiastuny na FilmWebie


A tutaj można zobaczyć go na You Tube:
     Niezależnie od tego, czy są one złowione, czy hodowane w niewoli, delfiny żyją w cierpieniu. Całe życie spędzają w przestrzeni niewiele większej od basenu - całkowicie nienaturalnej i restrykcyjnej w porównaniu do naturalnego środowiska otwartego morza.
     Najlepszy przykład, tak uwielbiany przez setki nierozsądnych turystów - LORO PARK, Teneryfa - nie chodź tam!
Nie - one się na prawdę NIE UŚMIECHAJĄ. 
   

UROCZE KOBRY I całowanie węży do zdjęć

     "Snake charming"jest rozrywką uliczną od setek lat. Kobry i jadowite węże łapane są w dziczy, a następnie ich kanały jadowe są rozrywane i deformowane metalowymi szczypcami. Zdarzają się również wyrwania kłów, blokowania lub usuwania całych kanałów. To powoduje infekcje jak i śmierć węży. 

OSŁY oraz konie i ich niewolnicza praca

Najlepszy przykład - osiołki na Rodos czy konie z Morskiego Oka. 
     Byłam świadkiem jak to wygląda w praktyce, w miasteczku Lindos na wyspie Rodos. Osiołki, teoretycznie przyzwyczajone do noszenia dużych ciężarów. Jednak kto powiedział, ze mają mieć za ciasne uprzęże, otarcia, rany i blizny? Nie wspomnę już o zatłoczonej, za ciasnej stajence, gdzie aż prosi się, by ktoś posprzątał, a po wodzie nie ma śladu - przy 40 stopniowym upale! Bite, popychane, szarpane - to ich codzienność. 

https://c.tribune.com.pk/2018/02/1638496-donkeyx-1519013246-198-640x480.jpg

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2016/05/03/16/33C9398000000578-3571066-Relentless_To_the_delight_of_a_5_000_strong_crowd_the_donkeys_ar-a-27_1462291033124.jpg

FARMY KROKODYLI

     Problem ten dotyczy dużej liczby krokodyli trzymanych w gospodarstwach i intensywnie hodowanych - głównie w celu zaopatrzenia przemysłu modowego w skóry, jak i na mięso. Obecnie coraz popularniejsze jest odwiedzanie takich farm, gdzie można zjeść mięso krokodyla w restauracji i obserwować te drapieżniki hodowane w niewoli. Ludzie przychodzą zobaczyć krokodyle, które jedzą w restauracjach na miejscu... Tak wiem - dla mnie to też obrzydliwe. Ponadto warunki panujące na farmach są często tak przerażające. 
     Zwierzęta są trzymane w betonowych wyrobiskach,które są brudne i przepełnione. Krokodyle są bardzo wrażliwe na stres i mocno stresujące sytuacje - takie jak środowisko gospodarstwa może prowadzić do licznych chorób, które nieleczone mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Zdarza się również, że osobniki, ze względu na ograniczoną przestrzeń, walczą ze sobą o terytorium / wodę / pokarm i dochodzi do obrażeń jak i śmierci. 

peta.org : kampania na rzecz bojkotu Hermesa i innych firm stosujących skórę krokodyli i aligatorów


PARKI NIEDŹWIEDZI I ZOO

Polecam zapoznać się ze stroną www.polskiezoo.info, skąd przytaczam pięknie wyjaśnione pojęcie Zoo i tego DLACZEGO SZKODZI DZIECIOM, a nie je edukuje, jak często twierdzą rodzice. 

"Wielu osobom wydaje się, że zamykanie zwierząt w klatkach bądź na niewielkich wybiegach nie jest niczym niewłaściwym, jeśli przyczynić się może do zaspokojenia ludzkich potrzeb, takich jak chęć rozrywki. Warto jednak spojrzeć na zoo od zupełnie innej strony – zwierząt, które spędzają w niewoli całe swoje życie." 


"Wbrew naszym pobożnym życzeniom, [zwierzęta] nie są szczęśliwe, nie cieszą się, że opiekuje się nimi lekarz, i nie są wdzięczne za to, że nie muszą się martwić o następny posiłek. Tylko nieliczne chcą się rozmnażać. Niektóre umierają z żalu. Nawet jeśli bezpośrednią przyczyną zgonu jest choroba, to rozwija się ona w wyniku silnego stresu. Są także zgony, które do złudzenia przypominają samobójstwo. Dzikie zwierzęta potrafią się zagłodzić, czyli zabić w jedyny znany sobie sposób."

J. Masson, S. McCarthy Kiedy słonie płaczą


     "Ogrody zoologiczne powołują się na swoją rolę edukacyjną. Jednakże największą wątpliwość budzi sam fakt, że zwierzęta wychowane w niewoli, spędzające całe swoje życie w sztucznie wytworzonych warunkach, nie są tymi samymi zwierzętami, jakimi byłyby w swoim naturalnym otoczeniu. Nie działają zgodnie z instynktem, nie rozwijają typowych zachowań społecznych, nie uczą się zdobywać pożywienia ani walczyć o przetrwanie. Nie żyją także zgodnie ze swoim rytmem biologicznym. Celem zoo jest dostarczenie dzieciom rozrywki, walory edukacyjne trzymania zwierząt w klatkach są bowiem wątpliwe. Dzieci najwięcej się uczą, kiedy obserwują zwierzęta we właściwym dla nich środowisku.
https://twitter.com/zooinspectors
     Gdyby dzieci rozumiały, czym jest dla zwierząt wegetacja w ogrodach zoologicznych, większość z nich nie chciałaby ich wspierać. Przecież uwielbiają zwierzęta i to tym argumentem zasłaniają się rodzice, którzy chcą pokazać swoim pociechom namiastkę dzikiej przyrody. Jednakże w Polsce i w sąsiednich krajach istnieją schroniska i azyle dla zwierząt, w których można zobaczyć konie, kuce, owce, kozy, niedźwiedzie czy małpy uratowane z cyrków, zoo i prywatnych parków rozrywki, w których uprzednio skazane były na cierpienia. Tutaj nie są narażone na hałas, gdyż miejsca takie nie są nastawione na masową turystykę, lecz realną pomoc zwierzętom. Najlepszym rozwiązaniem dla małych miłośników przyrody są przede wszystkim wycieczki do lasu i parków narodowych, gdzie mogą obcować z naturą. Należy wyjaśniać dzieciom, że dla chęci ujrzenia przez chwilę dzikiego zwierzęcia, nie powinno się akceptować skazywania go na życie w niewoli."
http://eselfarm.info/openphoto.php?img=/famous_places/bear-park/bear-park-01.jpg

LOS ZWIERZĄT W NASZYCH RĘKACH

Jeżeli leży ci na sercu dobro przetrzymywanych w niewoli zwierząt, już dziś podejmij decyzję: NIE CHODZĘ DO ZOO! NIE BIORĘ UDZIAŁU w pseudo atrakcjach, które KRZYWDZĄ zwierzęta. Zaprotestuj, jeżeli w szkole organizuje się wycieczki do ogrodów zoologicznych. Ucz dzieci empatii do innych istot i pokazuj, że kontakt ze zwierzętami nie musi się opierać na krzywdzeniu ich. 
więcej zdjęć: http://animalia-life.club/other/zoo-animals-in-captivity.html i http://www.polskiezoo.info

TUTAJ możesz podpisać petycję nawołującą Trip Advisor do zaprzestania promowania okrutnych praktyk w branży turystycznej i atrakcji, które zmuszają zwierzęta do cierpienia

     Już nawet nie chcę wspominać o cyrkach ze zwierzętami, na których pokazy rodzice zabierają małe dzieci, tłumacząc to faktem, że "nie zobaczy tego zwierzątka na żywo" albo, że "przecież te zwierzęta tylko robią sztuczki, nic im nie jest"...  Bo przecież skaczące koniki, misie, słoniki i tygryski są takie słodkie, prawda? A ich dziury w skórze, rozbite głowy, obite żebra, wypejczowane plecy również?
     Nie uczmy dzieci przemocy i znieczulicy, uczmy ich świadomego podejmowania decyzji i PRAWDY. A prawda jest taka, że zwierzę nie jest od robienia sztuczek, których ucząc się jest bite i męczone.
     Ale temat cyrków to oddzielny temat, bo już dość przemocy i drastycznych zdjęć - jak na jeden wpis...
http://www.fellowshipofthevegetable.com/wp-content/uploads/2013/07/Animal-Cruelty.jpg
Tak wygląda "trenowanie" szkraba słoniątka na potrzeby pokazów w cyrku....
https://www.peta2.com/wp-content/uploads/2013/06/This-Is-Your-Circus.jpg

Prześlij komentarz

Dzięki, że zostawiasz po sobie ślad - to zawsze motywuje :)