WALIA. SNOWDONIA - Legenda o dwóch smokach - DINAS EMRYS - CYKL GDZIE NA WEEKEND W UK ? - draVska
WALIA. SNOWDONIA - Legenda o dwóch smokach - DINAS EMRYS - CYKL GDZIE NA WEEKEND W UK ?

WALIA. SNOWDONIA - Legenda o dwóch smokach - DINAS EMRYS - CYKL GDZIE NA WEEKEND W UK ?

Brak komentarzy
     Szlaki, które nawet wczesną wiosną, kiedy świat nie zdążył się zazielenić, wyglądają pięknie.      

Liczne kaskady i wodospadziki na szlakach zielonym i różowym
     Dinas Emrys to skalisty pagórek porośnięty lasem, niedaleko Beddgelert w Gwynedd w północno-zachodniej Walii. Wznosi się na wysokość około 76 m (250 stóp) nad dnem doliny rzeki Glaslyn.
     Wokół niego i na nim znajdują się szlaki piesze wiodące trasą legend o smokach.  Na szczycie znaleźć można niewielkie pozostałości budowli zamkowych z epoki żelaza. Niektórzy uważają, że zamek został wzniesiony przez Llewelyn The Last (Llewelyn Ostatniego?), aby strzegł drogi do przełęczy Snowdon.
   
Przygodę zaczynamy od Parkingu National Trust tutaj:
droga A498, 
Beddgelert
LL55 4NG 
Caernarfon 


     Na wprost od wjazdu na parking znajdują się mapki z rozrysowanymi szlakami. Bardzo dokładne i łatwo się w nich połapać. Wybraliśmy dwie trasy - różową i zieloną. Najpierw przeszliśmy trasą zieloną i zataczając koło wróciliśmy na parking, a później ruszyliśmy zobaczyć Dinas Emrys, trasą różową
Wejście do pomieszczenia edukacyjnego
     Na miejscu dostępne toaletyparkingkosze na śmieci. Po prawej od wjazdu wejście do pomieszczenia edukacyjnego (Princess of Gwynedd centre) - można przeczytać o legendzie, zobaczyć rzeźbę smoków i króla i obejrzeć interaktywny pokaz (niestety nie działał, gdy my tam byliśmy). Parking jest bezpłatny.
Trasy zielona i różowa łączą się.
Legenda Dinas Emrys
fragment rzeźby
Szlak zielony
Jako, że szlak zatacza koło, możemy wybrać, którędy chcemy rozpocząć. Polecam ruszyć w lewo - dzięki temu zostawimy sobie najlepsze smaczki na koniec :)
Szlak wiedzie przez otwarte pola, a później przez przyjemny stary las.
Jest dobrze oznakowany palikami z kolorowymi strzałkami. Nie sposób się zgubić.
Wolno wypasające się owce i kozice towarzysza nam podczas marszu
Przerwa na kanapki i herbatę w takiej scenerii...
Liczne kaskady wody i wodospadziki do spotkania na rasach szlaków różowego i zielonego

Szlak różowy - legenda o smokach i Dinas Emrys


Dawno dawno temu...

W V wieku celtycki król Vortigern wybrał Dinas Emrys jako miejsce dla swego zamku. Jego plany dotyczące twierdzy nie były łatwe do osiągnięcia, a to za sprawą dziwnych zbiegów okoliczności i niewyjaśnionych zajść. Każdej nocy pracownicy królewscy składali swoje narzędzia tylko po to, by następnego dnia wrócić i odkryć, że wszystko zniknęło, a ich starannie wykonane ściany były w ruinie - zawalone i zniszczone. 
Smocza ławka na szlaku
     I tak działo się dzień po dniu, aż król Vortigern podjął decyzję o poszukaniu pomocy wśród magów i czarowników. Zwołani z różnych stron świata, doradzili królowi, by ten skropił ziemię krwią dziecka, które narodziło się z ludzkiej matki i ojca "z innego świata". Zaczęto więc poszukiwania...
     Po niedługim czasie odnaleziono niezwykłe dziecko w Caer Myrddin (Carmarthen) i rozpoczęto przygotowania do poświęcenia ziemi jego krwią. Okazało się jednak, że dziecko, Myrddin Emrys, nie było zwyczajne. W rzeczywistości był to czarodziej, Merlin. Przekonał on Vortigerna, że dwa smoki śpią pod jeziorem ukrytym w głębi góry i to one niszczyły fundamenty jego twierdzy.
     Król przekonany, że chłopak ma rację, nakazał swoim robotnikom kopać w głąb góry. Najemnicy zrobili, co im kazano, i odkryli podziemne jezioro, dokładnie tak, jak przewidywał Merlin. Prędko zaczęto osuszać jezioro, a kiedy upłynęła cała woda - odsłoniła dwa smoki - czerwonego i białego, które po przebudzeniu, rozpoczęły walkę ze sobą.
     W końcu biały smok uciekł, a czerwony smok wrócił cicho do swojego legowiska. Zamek Vortigerna został ostatecznie zbudowany i nazwany Dinas Emrys na cześć merlina Myrddin Emrys, a czerwony smok jest uwieczniony do dnia dzisiejszego na fladze Walijskiej.
Tablica z legendą i widok na wzgórze Dinas Emrys 
     Co ciekawe w 1945 r. obiekt został wykopany przez archeologów, którzy odkryli podziemne jezioro i ruiny twierdzy z czasów króla Vortigerna. Wszystkie ściany wykazywały oznaki kilkakrotnego przebudowy ...
Widok ze wzgórza Dinas Emrys na jezioro - Llyn Dinas
Szczyt wzgórza Dinas Emrys
Okolice Dinas Emrys
http://www.beddgelerttourism.com/Uploads/Page/PageTopPhotos/Cache/FullSize/10-1-11-76-1-Beddgelert-Snowdonia-North-Wales.jpg
http://www.beddgelerttourism.com/Uploads/Page/PageTopPhotos/Cache/FullSize/10-1-11-82-1-Beddgelert-Snowdonia-North-Wales.jpg

Prześlij komentarz

Dzięki, że zostawiasz po sobie ślad - to zawsze motywuje :)