Hiszpański Park Narodowy Los Picos de Europa - MOTO Euro Trip 2017 dzień 11 part 2 - draVska
Hiszpański Park Narodowy Los Picos de Europa - MOTO Euro Trip 2017 dzień 11 part 2

Hiszpański Park Narodowy Los Picos de Europa - MOTO Euro Trip 2017 dzień 11 part 2

Brak komentarzy
     Los Picos de Europa to znajdujący się na terytorium aż trzech wspólnot autonomicznych (Asturia, Kantabria, Kastylia i Leon) Park Narodowy, który jako pierwszy wśród obszarów chronionych w Hiszpanii uzyskał w 1918 roku rangę parku narodowego (także jako jeden z pierwszych na całym świecie).

     Los Picos de Europa leży w centralnej części Kordyliery Kantabryjskiej i składają się na niego trzy masywy: wschodni Macizo de Andara, centralny Macizo de los Urriellles oraz zachodni Macizo de Cornión. W krajobrazie dominują skaliste góry, rozległe pastwiska i atlantyckie lasy bukowe. Liczne są także górskie potoki oraz polodowcowe jeziora. Jest tam po prostu przepięknie!
     Ostrzegano nas przed psami pasterskimi pilnującymi stad owiec. Podobno potrafią być agresywne i akceptują tylko pasterzy. Cóż... mieliśmy spotkanie z jednym z nich. Z psem, nie pasterzem ;)
     Zatrzymaliśmy się na jednym z punktów widokowych przy drodze, na niewielkim parkingu. Zobaczyłam psa leżącego na ziemi, wyglądał na nieprzytomnego albo rannego. Niewiele myśląc zlazłam z motocykla i poczłapałam do niego. Okazało się, ze to pies pasterski, który leżał w niewielkiej kałuży, chłodząc się od upału. 
Psiak, nieufny i powarkujący, kiedy chciałam do niego się zbliżyć, wstał z kałuży i odszedł w stronę trawiastego zbocza za parkingiem. Tez się tam wybraliśmy, zrobić kilka fotek panoramy.
     Usiedliśmy na trawie, żeby trochę odpocząć, a pies... po prostu przyszedł i zaczął domagać się pieszczot :) Za każdym razem, gdy cofałam rękę, podsuwał łepek po więcej głaskania i przytulasów :) Pasterski, nie pasterski, groźny, nie groźny - każdy pies potrzebuje miłości ! Ten ewidentnie jej nie znał, żyjąc na halach i uganiając się za owcami. Ale spodobało mu się głaskanie po głowie, łapkach i za uszkiem :)  Poniżej filmik, jak to na prawdę jest z tymi pasterskimi dzikimi psami... ;)
     Dlatego apeluję - jeśli zobaczycie psy pasterskie, nie uciekajcie, nie krzyczcie, a już na pewno nie rzucajcie w nie niczym. Każde zwierzę zaatakuje człowieka tylko, jeśli czuje się zagrożone! Idźcie swoją drogą, a na pewno nic się nie stanie. 

     Picos de Europa to największy w Europie masyw skał wapiennych. Pomimo bliskości morza (północne granice parku sięgają zaledwie 20 km od linii brzegowej) park ten posiada imponujące szczyty. Najwyższą górą jest Torrecerredo (2648 m n.p.m.). Jednak ze względu na swój majestatyczny kształt emblematycznym szczytem jest Naranjo de Bulnes (nazywany także Pico Urriello - 2519 m n.p.m.).
     Jeśli wybieracie się do Picos de Europa bardzo, ale to bardzo warte uwagi są szlaki piesze. Warto zaparkować maszynę i pochodzić, ale też zostać na noc na polu namiotowym i zwiedzić lepiej rózne miejsca. Ja szczególnie polecam jedno - szlak Ruta del Cares, który po prostu rozwala system. 
Źródło:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/69/Ruta_del_Cares_34.jpg
Mapa szlaku: 
      Ruta del Cares ma około 12 kilometrów i w obie strony powinien zająć nie więcej jak 6 godzin.
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/25/Ruta_del_Cares%2C_Picos_de_Europa_-_WLE_Spain_2015.jpg
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/75/Ruta_del_Cares_28.jpg
     Prowadzi z miejscowości Caín we wspólnocie autonomicznej Kastylia i Leon (Provincia de León) do Poncebos w Księstwie Asturii. Wiedzie on wzdłuż górskiego potoku rzeki Cares oddzielającej dwa masywy: centralny Macizo de los Urriellles oraz zachodni Macizo de Cornión.
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6e/Ruta_del_Cares_36.jpg
     Gdzieniegdzie wiedzie po stromych, skalnych zboczach gór wznoszących się na wysokość ponad 2.000 m n.p.m. Po drugiej stronie znajduje się głęboki wąwóz zwany Garganta de Cares. Trasa szlaku prowadzi ubitą drogą zbudowaną na początku XX wieku praktycznie pozbawioną stromych podejść, w związku z czym łatwo pokonają ją osoby w każdym wieku i o różnym stopniu sprawności. 
Źródło: https://www.turismoasturias.es/documents/11022/90227/RutadelCares3.jpg?t=1389360285372
     Aby zwiedzać szlak Ruta del Cares najlepiej jest zaparkować samochód w jednej z granicznych miejscowości (Caín, Poncebos), jeste też opcja dojechania busikiem - z popularnych górskich kurortów (Cangas de Onis, Cabrales) kursują do miejsca, gdzie zaczyna się wejście na szlak.
     Poniżej mapka pokazująca gdzie się zaczyna:
Tak bardzo obniża się poziom wody podczas letniej suszy. 

Prześlij komentarz

Dzięki, że zostawiasz po sobie ślad - to zawsze motywuje :)