TAJLANDIA - NAJWIĘKSZA RYBA ŚWIATA - nurkowanie z rekinami wielorybimi na Sail Rock - draVska
TAJLANDIA - NAJWIĘKSZA RYBA ŚWIATA - nurkowanie z rekinami wielorybimi na Sail Rock

TAJLANDIA - NAJWIĘKSZA RYBA ŚWIATA - nurkowanie z rekinami wielorybimi na Sail Rock

Brak komentarzy
     Rekin Wielorybi jaki jest - każdy widzi. Duży w cholerę ;) Człowiek przy nim jest jak robaczek. Do tego jest objęty ochroną na całym świecie. Nam udało się zobaczyć między innymi 4 metrowe dziecko tej największej ryby świata. Ale Mamusia dorasta już do... 20 metrów! 

P.S. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej miesięcznej podróży przez Tajlandię, na moim kanale na YouTube znajdziesz playlistę z Vlogami z podróży, kliknij:  draVska w Tajlandii - VLOGI

     Jest niekwestionowanym rekordzistą pod względem wielkości, w całym podwodnym świecie. Ma specyficzne ubarwienie, dzięki czemu łatwo go odróżnić od pozostałych okazów pochodzących z tej samej rodziny. Jest niezwykle tajemniczy i wciąż nie do końca odkryty przez człowieka.

Zobacz na You Tube:

     Rozmiary i waga największej ryby na świecie są imponujące. Mimo iż maksymalna długość ciała Rekina Wielorybiego nie została jednoznacznie określona przez naukowców, to wiadomo, że dorosły osobnik może osiągnąć od 15 do 20 metrów. Podobnie jest z wagą giganta. Wśród naukowców nie ma jednoznacznej zgody na to ile waży największy rekin świata, ale szacuje się, iż jego waga może dochodzić nawet do 25 000 kg. Według szacunków to rekordowe zwierzę może żyć aż 100 lat, jednak większość źródeł naukowych podaje, że faktycznie jest to 70 lat.
   Cechami charakterystycznymi rekordowej ryby są między innymi: gruba, gumowata skóra o grubości ok 10 cm; małe, zamykające się poprzez obrócenie i cofnięcie do wnętrza głowy oczy; oraz półksiężycowata płetwa ogonowa.
     Pomimo posiadania około 3000 małych, kilkumilimetrowych zębów, największa ryba świata nie jest drapieżnikiem. Przełyk wodnego giganta jest tak mały, że nie zmieściłaby się przez niego żadna większa zdobycz. Przysmakiem Rekina Wielorybiego jest plankton. Rekin lokalizuje go za pomocą bardzo dobrze rozwiniętego aparatu węchowego, zlokalizowanego po obu stronach górnej wargi. Co ciekawe największy rekin świata jest jednym z trzech przedstawicieli gatunku rekinów, które żywią się głównie planktonem. Poza tym odżywia się także małymi rybami i skorupiakami.
     Rekordowo wielki rekin jest samotnikiem. Rzadko kiedy można spotkać go w towarzystwie całego stada. Jest gatunkiem jajożyworodnym. Samica jest w stanie urodzić za jednym razem do 16 osobników, jednak rzadko kiedy przeżywa więcej niż 10% nowo narodzonych rekinów. Dojrzałość płciową Rekin Wielorybi osiąga dopiero po 25-30 latach, stąd stopniowo zmniejszająca się liczebność tego gatunku. Niestety, ze względu na swoje pozytywne nastawienie do człowieka, największa ryba na świecie często staje się ofiarą połowów. Obecnie Rhinocodon Typus jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem i w związku z tym został objęty ochroną na całym świecie.

Prześlij komentarz

Dzięki, że zostawiasz po sobie ślad - to zawsze motywuje :)