Walia. Park narodowy Snowdonia - szlak Devil's Kitchen - CYKL GDZIE NA WEEKEND W UK - draVska
Walia. Park narodowy Snowdonia - szlak Devil's Kitchen - CYKL GDZIE NA WEEKEND W UK

Walia. Park narodowy Snowdonia - szlak Devil's Kitchen - CYKL GDZIE NA WEEKEND W UK

Brak komentarzy


  Często ludzie mówią mi "Mieszkasz w Anglii". Tak, mieszkam w Anglii, ale gdybym mieszkała na Walii - już nie mogłabym powiedzieć, że mieszkam w Anglii. Ostatnio opowiadałam znajomemu, że jadę znów na moją ukochaną Walię. „Ale to w Anglii?” - zapytał. 

Utarło się "Anglią" nazywać całe Zjednoczone Królestwo. No, może nie całe, bo bez kolonii. Ale wyspę Wielkiej Brytanii. A tych podziałów jest tu tyle, że łatwo się zgubić. 

   Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii, to też kawałek Irlandii, wyspy i kolonie. W skład tego Królestwa wchodzą również Państwa... Państwo Anglii, gdzie znajduje się Oxford, gdzie mieszkam. Pańswto Szkocji... i tak dalej... Ale również - Państwo Walii (Cymru w ichnim języku), o którym dzisiaj będzie mowa. A dokładnie o Parku Narodowym Snowdonia i moim ulubionym szlaku :) 

   Z cyklu gdzie na weekend w UK - wracam do Was z propozycją przejścia szlaku Kuchni Diabła, czyli tzw. Devil's Kitchen. Opisy szlaków i post cody poniżej. Masz kilka opcji, żeby przejść te traskę ☺️

Luter Wspaniały dumnie na zdjęciu - bo cwaniaczek zna tę trase już bardzo dobrze :)


 

Zdjęcie z 2018 roku, sierpień. Wiem, przedobrzyłam z filtrami Nie rzucaj kamieniem ;) 


Poniżej filmik z 2023 i z 2024, a dalej opowiem Wam trochę o tej magicznej krainie. 

   Dodam tylko od siebie, że w tym roku (2024) wybrałam się z Tomkiem i Stefano na zdobycie Devil's Kitchen i szczytu Y Garn, już 4 raz z rzędu. I... i mimo, że na szczycie leżał miejscami śnieg, a my zrobiliśmy tę trasę 30 marca, to mieliśmy najlepszą pogodę ze wszystkich moich wypadów (z czego dwa były latem - w lipcu i sierpniu!).


 


   

Park Narodowy Snowdonia to jeden z piękniejszych obszarów przyrodniczych w Wielkiej Brytanii. Uwielbiam tam jeździć na weekendowe wypady z Lu i przyjaciółmi, wspinać się po szlakach i odkrywac nowe zakątki.


Nad jeziorem Llyn Idwal - w drodze na Devil's Kitchen, którą widać nad moim kapturem. To ta wnęka w skałach. 


W tym alpejskim regionie północnej Walii dominują imponujące obiekty polodowcowe. Jest to region owiany mitami i tajemnicami, praktycznie każda miejscowość ma jakąś legendę, a w lokalnych pubach można posłuchac opowieści ludzi, którzy tam mieszkają. 


Z dala od popularnych szlaków turystycznych i wielkich szczytów znajduje się skalna ściana o intrygującej nazwie Diabelska Kuchnia. O co z tym chodzi? 
Widok na jezioro Llyn Ogwen (to największe, koło głównej drogi A5), na jezioro Llyn Idwal (to największe na trasie pieszej) i na dwa mniejsze - średnie Llyn Clyd i malutkie Llyn Clyd Bach. 

CZYM JEST KUCHNIA DIABŁA NA SNOWDONII?

Diabelska Kuchnia to formacja skalna położona niedaleko Bethesdy w Dolinie Ogwen. W języku walijskim Diabelska Kuchnia znana jest jako Twll Du, co oznacza „czarną dziurę” (hahaha, jak to brzmi, prawie, jak dziura w d... :P). 

Swoją nazwę wzięła od unoszącej się smugi dymu, która unosi się ze szczeliny w skale. Dym prosto z... no własnie - Kuchni Diabła :) 


Aby dotrzeć do tej szczeliny w skale, należy obejść Llyn Idwal i wspiąć się na tylną ścianę Cwm Idwal. Do Devil’s Kitchen można dojść na kilka różnych sposobów. W zależności od możliwości i zainteresowań pieszych wędrówek możesz wybrać jedną lub drugą trasę. Obie jednak są dość wymagające, dodatkowo miejscami musiałam podsadzać Lu, bo nie mógł się sam wdrapać. 


Droga powrotna z pętli i szczytu Y Garn

Zanim zacznę się produkować na temat wariantów szlaków, dodam, że zaczynamy z parkingu koło Ogwen Cottage (uważaj na Google mapach! Godzinę drogi od tego Ogwen Cottage jest drugi o tej samej nazwie, a niezorientowani turyści dodali zdjęcia z Devils Kitchen i to bardzo myli ludzi. Słyszałam nie raz opowieści o tym, jak ktoś pojechał pod zły Ogwen Cottage zmylony przez mapy Google). 


Druga cenna uwaga - jeśli nie ma miejsca na parkingu, a w godzinach późno porannych i wczesno popołudniowych zwykle go nie ma…) to możesz zaparkować na ulicy, jak większość aut. Ale licz się z mandatem po południu. Czasem, gdy jedziecie w więcej osób opłaca się tak zaparkować / mandat to 35£ jeśli zapłacisz go do 14 dni. 😉Ok, to wracamy do naszych wariantów przejścia Devil’s Kitchen.


Y Garn przez Devil’s Kitchen - TO TRASA, KTÓRĄ ZAWSZE POKONUJĘ (i zawsze obiecuje sobie, że to już ostatni raz :P)


Długość: 7,6 km

Czas wędrówki: 3-4 godziny

Trudność: Trudna


Jest to najpopularniejsza trasa wędrówek po Devil’s Kitchen, ponieważ obejmuje również szczyt kultowego szczytu Y Garn (btw - to dość popularne miejsce dzikiego biwakowania). 

Szlak ten rozpoczyna się w Ogwen. Jest tu parking, toalety, bar z przekąskami i domek YHA Idwal Cottage, w którym możesz spędzić noc (o ile będziesz miec na tyle szczęścia, że będzie miejsce). 


Post code na parking:

Pen Y Pylle, Brynford, Holywell CH8 8HB


Szlak jest dość płaski przez pierwsze 2 km, gdy przecina most Afon Idwal. Ścieżka przecina bagna, zanim dotrze do brzegu jeziora Idwal. Stąd przepiękny widok na dalszą (i tę trudniejszą) część trasy.  Podążając brzegiem jeziora, szlak wspina się ścianą doliny. Stąd, niedaleko szczytu grani, znajdziesz Diabelską Kuchnię. Po prawej stronie. Zwykle płynie tam woda - przez skałę zasilaną przez Llyn y Cwn, która znajduje się nad szczeliną. Jedynie latem tylko tam pokapuje, w pozostałe miesiące leci dość mocno.

Ścieżka wspina się na grzbiet i biegnie obok jeziora, po czym ponownie wspina się na szczyt Y Garn na wysokości 947 metrów. Stąd szlak opada stromo w dół po drugiej stronie grani do Y Ro (to miejsce ideolo do dzikiej kąpieli w zimnych wodach Llyn Idwal).

Następnie ścieżka łączy się z pierwotnym szlakiem i prowadzi z powrotem do parkingu.

Trasa, którą zwykle pokonuję idąc szlakiem Devil's Kitchen. Zwróć uwagę - to odwrócone serduszko <3
   Zaczynam pod Ogwen Cottage (uwaga - nie pomyl z innym Ogwen Cottage, który jest poza Snowdonią :P), obchodzę jezioro Llyn Idwal, cisnę na Kuchnię Diabła (dla mnie to najgorsza część szlaku i męcząca), potem w górę, koło jeziorka Llyn y Cwn, w prawo na szczyt Y Garn, a za nim w dół - uważaj, żeby nie przejść zejścia. Nie jest oznaczone i jest słabo widoczne. Tutaj znów polecę, nie pierwszy i nie ostatni raz na mojej stronie, YT czy insta - appkę MAPS.ME, która działa nawet jak nie masz zasięgu i ma wszystkie ścieżki elegancko zaznaczone. Polecam, wystarczy ściągnąć sobie przed wyjazdem w dany region mapkę offline. 


Tak wygląda moja aktywność po przejściu tego szlaku.Jak widać - można się zamknąć idąc powoli w 6 godzinach.

Tak wygląda moja aktywność po przejściu tego szlaku.

Jak widać - można się zamknąć idąc powoli w 6 godzinach.


Szlak turystyczny Devil's Kitchen Snowdonia i Llyn Idwal Circular


Długość: 6,1 km

Czas wędrówki: 2-3 godziny

Trudność: Umiarkowana


Szlak ten przebiega podobną trasą do pierwszej opcji. Jest to jednak bardziej bezpośrednia wspinaczka do Devil’s Kitchen i nie obejmuje przekierowania w górę Y Garn. To sprawia, że szlak ten jest zarówno krótszy, jak i mniej wymagający niż szlak Y Garn. Może to być lepsza opcja dla turystów z dziećmi lub tych, którzy chcą wybrać łatwiejszy szlak.

Trasa rozpoczyna się równiez na parkingu Pen Y Pylle, Brynford, Holywell CH8 8HB

Po 350 metrach ścieżka się rozdziela i można podążać dwoma szlakami. 


1. Jeśli szukasz bardziej malowniczej trasy, kieruj się na południowy wschód w kierunku Llyn Bochlwyd. Następnie wejdziesz na wzgórze, z którego roztaczają się fantastyczne widoki na Llyn Idwal.


2. Alternatywnie można wybrać krótszą trasę, która biegnie na południowy zachód bezpośrednio do wód Llyn Idwal. Obie trasy spotykają się nad brzegiem jeziora, ale dłuższa i bardziej malownicza wersja będzie zawierać około 100 metrów dodatkowej wysokości.


Gdy szlaki się zbiegną, podążają tą samą ścieżką w górę ściany Cwm Idwal, aby dotrzeć do Devil’s Kitchen. Tutaj możesz zawrócić i zejść z powrotem ścianą doliny i dołączyć do okrężnego szlaku biegnącego po drugiej stronie Llyn Idwal i z powrotem do parkingu.

Na dole tylko w bluzie przy pełnym słońcu, na górze już wiatr, miiejscami śnieg i trzeba ubrać się cieplej. Wielkanoc 2024, Koniec Marca

TRASY BONUSOWE


Dodatkowa trasa piesza Devil’s Kitchen 


Aby dotrzeć do Devil’s Kitchen Snowdonia, można połączyć ze sobą wiele szlaków turystycznych.


1. Można wybrać się na pieszą wycieczkę ze schroniska Snowdonia Pen Y Pass do Glyder Fawr, a następnie przez grań do Llyn y Cwn, gdzie można zejść do Devil’s Kitchen.


2. Alternatywnie możesz zaparkować dalej w dolinie Ogwen i wspiąć się do Tryfan (uwaga! To jest bardzo wymagające wejście). Stamtąd możesz spędzić cały dzień, idąc na szczyt z Glyder Fach i Glyder Fawr, zanim dołączysz do szlaków prowadzących do Devil’s Kitchen. Wiele z tych szczytów to idealne dzikie miejsca biwakowe jeśli chcesz spędzić noc w górach. I tak! Możesz to tam zrobić - mandatu nie będzie :) 


I na deser :) Śniadanie Wielkanocne zjedzone w terenie. Była biała kiełbaska, była Królowa Polskich Stołów - sałatka z mayo. Była ćwikła i polski chlebek :) Zapite herbatką, kawą i proteinowym wsparciem później :) Prześlij komentarz

Dzięki, że zostawiasz po sobie ślad - to zawsze motywuje :)